środa, 4 stycznia 2017

Dress code.

Czy wiesz co to jest dress code? Brzmi odrobinę obco i rzeczywiście jest to zjawisko w Polsce nowe i jeszcze nie do końca zakorzenione. Dress code to reguły ubioru służbowego. Etykieta stroju do pracy jest  bardzo ważna w wielu firmach, nie tylko w wysoko rozwiniętych korporacjach, ale również w zwykłych z pozoru biurach. Coraz więcej firm ustanawia surowe, pisane zasady ubiorowego sovoir vivre. Jeśli już podjęłaś pracę, na pewno często przeżywasz rozterki stojąc przed swoją szafą i zastanawiając się, co dziś na siebie włożyć. Jeśli natomiast rozpoczęcie pracy jest jeszcze przed Tobą, masz sporo czasu, aby zapoznać się z zasadami jakimi rządzi się firmowa moda.

    Neutralność to jest to, czym przede powinien charakteryzować się Twój ubiór do pracy. W kontaktach z klientem najważniejsza jest komunikacja, więc na pierwszy plan należy wysunąć twarz- nic nie powinno odwracać od niej uwagi. Jaki powinien być idealny strój do pracy? Skromny, czysty, schludny, elegancki i klasyczny. Pierwsze wrażenie jest bardzo istotne, dlatego wiedza dotycząca dress code przyda Ci się również w trakcie rozmów o pracę, negocjowania awansu i podwyżki, pomoże Ci wywierać odpowiedni wpływ na współpracowników.

    Casual fridays to kolejna dziwna nazwa, która dopiero zaczyna funkcjonować w polskiej rzeczywistości korporacyjnej, ale nie tylko. Casual frudays to ustalony przez firmę dzień tygodnia, w którym wolno ubrać się swobodnie. W praktyce wygląda to zazwyczaj w taki sposób, że można założyć wtedy jeansy do marynarki i szpilek. Absolutnie niedopuszczalne jest przychodzenie do pracy w dresie, trampkach lub w powyciąganym swetrze- na to nie pozwalają żadne casual days!
    Wygląd pracowników jest wizytówką firmy, w której pracują, dlatego odpowiednie ubranie jest bardzo ważne. Dobór odpowiedniego stroju zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju wykonywanej pracy, branży, zajmowanego stanowiska, typu urody oraz figury.

Top 10 biurowego dress code:

Panie o obfitych kształtach powinny unikać zbyt opiętych strojów, a przy dużym biuście zaleca się dekolty maskujące biust, czyli bluzki kopertowe i dekolty w szpic.

Dla kobiet obowiązkiem jest noszenie rajstop. Gołe nogi nawet w trakcie upału są niedopuszczalne.
Buty muszą koniecznie zakrywać palce i pięty. Odpadają więc sandałki i klapki. Obuwie powinno być dobrej jakości, zawsze czyste i zadbane.

Spódnica nie może być obcisła ani sięgać wyżej niż do kolan. Najlepszym wyborem są eleganckie garsonki oraz garnitury.

Jeśli wybierzesz sweterek zamiast żakietu, najlepszym rozwiązaniem jest bliźniak.

Niedopuszczalne są gołe plecy, duże dekolty oraz odkryte pachy. Krótki rękaw to maksymalna długość.

Falbany, kwiatki, kokardy, szalony wzory, napisy nie kojarzą się z profesjonalnym podejściem do wykonywanych obowiązków, więc bezwzględnie trzeba z nich zrezygnować.

Kolor koszuli jest bardzo ważny. Wbrew pozorom kolor biały i czarny wcale nie jest najlepszym pomysłem. Kolor biały zarezerwowany jest na specjalne okazje, natomiast kolor czarny źle się kojarzy. Idealnym rozwiązaniem są wszelkie brązy i szarości, delikatne pastele i subtelne wzory typu pionowe paski.

    Lato jest wyjątkowo niesprzyjającą porą roku dla pracowników podlegających pod dress code. Wysoka temperatura nie pomaga wyglądać profesjonalnie w pracy. Kiedy żar leje się z nieba, dopuszczalna jest odkryta pięta, jednak palce muszą być ukryte. Nadal zabronione są gołe nogi, więc rajstopy obowiązkowe! Długość spódnicy nieznacznie się skraca- może sięgać do trzech palców powyżej kolan. Pachy pozostają zakryte, więc wszelkie bluzki na ramiączkach pozostawiamy na weekend.

Kilka przykładów dress code:

Strój koktajlowy- czyli ubiór na firmowe imprezy i spotkania biznesowe; elegancka spódnica/ sukienka lub spodnie z lejącego się, gładkiego materiału plus biała, prosta, klasyczna bluzka koszulowa i szpilki w stonowanym kolorze to idealny zestaw na spotkanie koktajlowe. Dodatki powinny być klasyczne i raczej skromne: niewielkie kolczyki, delikatny zegarek, nie więcej niż po jednym pierścionku na jednej dłoni.

Strój wizytowy- sprawdzi się na imprezę towarzyską i elegancką kolację; załóż zwiewną sukienkę nie krótszą niż do kolan, bez rozcięć, gołych pleców i głębokich dekoltów. Tutaj doskonale sprawdzi się tzw. mała czarna  i klasyczne złote lub srebrne dodatki w niewielkiej ilości.

Black tie- oficjalny strój wieczorowy, zarezerwowany jest na elegancką kolację, do opery czy na premierę w teatrze. Elegancka, długa, sięgająca do kostek suknia z odkrytymi plecami jest doskonałą stylizacją na taki uroczysty wieczór. Creative black tie oznacza, że dopuszczalna jest sukienka krótsza, sięgająca do kolan.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz