środa, 4 stycznia 2017

Kapelusze i ich rodzaje.

    Kobiety od wielu setek lat obdarzają kapelusze intensywnym oraz niegasnącym uczuciem. Kiedyś zarezerwowane były one tylko dla pań z wyższych sfer, jednak w dzisiejszych czasach noszą je nie tylko arystokratki, żony prezydentów, celebrytki czy też blogerki modowe, ale również całkiem zwyczajne kobiety, takie jak studentki, nauczycielki, urzędniczki... Takie jak Ty. Polki nareszcie uwierzyły w to, że w kapeluszach wyglądają pięknie i wyjątkowo.

FEDORA. Par excellence wśród wszystkich kapeluszy. Cechy charakterystyczne tego modelu to duże, filcowe rondo, wklęsła fałda wzdłuż główki i dekoracyjna wstążka ze spłaszczoną kokardką. Jego oryginalna nazwa pochodzi od imienia bohaterki sztuki francuskiego dramaturga Victoriena Sardou z 1882 roku  pt."Fedora", księżniczki Fedory Romazowej. Kapelusz Fedora wiele razy "występował" w filmach m.in. w "Casablance", "Blues Brothers".

BORSALINO. Ulubiony kapelusz Jean'a Paul'a Belmondo, podobny do fedory, jednak z trochę inaczej wyprofilowanym rondem. Włoski styl połączony z tradycją, estetyka na najwyższym poziomie, elegancja, jakość- to przyciąga do marki Borsalino, która do dziś dnia wykonuje swoje produkty tradycyjnymi metodami, co dodaje im finezji i stawia w czołówce rankingu idealnych kapeluszy.

PANAMA. Najczęściej produkowany kapelusz na świecie. Ojczyzną tego kapelusza jest Ekwador, pomimo tego, iż zdecydowana większość osób uważa,  że jest to Panama. Jego nazwa wywodzi się z czasów budowy Kanału Panamskiego, kiedy to inżynierowie i robotnicy chronili głowy przed upalnym słońcem. Ten typ kapelusza zapewnia przewiewność i jest niezwykle lekki, co przy jednoczesnym chronieniu przed promieniami słonecznymi stanowi idealne rozwiązanie dla wszystkich wrażliwych Anglików- do dzisiaj oglądają oni mecze tenisa na Wimbledonie mając na głowach właśnie kapelusze Panama. Ceny Panamy mogą sięgać nawet do 25.000 dolarów.

TRILBY. Ten model kapelusza charakteryzuje wąskie rondo, cienka wstążka z małą, płaską kokardką, filcowa królicza sierść, wełna lub tweed. To dość nieformalny rodzaj nakrycia głowy. Jest miękki, można go łatwo zwinąć i schować do kieszeni. Jest to kultowy model XX-wiecznych muzyków soulowych oraz jazzowych. W Tyrolu w czasie Oktoberfest spotyka się jego odmianę wykonaną z zielonego filcu z piórkiem.

KANOTIER. Odmiana słomkowego kapelusza, który dorobił się w swej historii wielu nazw, np. Matelot lub canotier we Francji, butterblume w Niemczech, boater lub strat w Anglii. Jest to prosty kapelusz z niską i płaską główką oraz z niewielkim rondem, przyozdobionym czarną wstążką. W latach 20.XII wieku stał się typowym letnim kapeluszem, lubianym zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn.

CYLINDER. Elegancki, ponadczasowy, dostojny, najbardziej formalny fason wśród kapeluszy. Wykonany z atłasu, wysoki, sztywny, z główką w kształcie walca i z małym rondem. Dziś zdobi męskie głowy przy okazji wyjątkowych uroczystości i do wyjątkowo wytwornych strojów. Panie noszą jego miniaturową wersję zazwyczaj do karnawałowych strojów.

MELONIK. Znak rozpoznawczy Charlie Chaplina, nosił go we większości swoich filmów. Zazwyczaj czarny sztywny kapelusz z małym rondem o podwiniętej krawędzi i okrągłą, podwyższoną główką. Bardzo lubiany przez ekscentryków, którzy pragną wyróżniać się z tłumu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz